Ministeren kalder Casper

Efter det daglange møde på Niels Brock Copenhagen Business onsdag var undervisningsminister Merete Riisager frisk på en fotosession med paneldeltagerne. Her ses hun med Casper Ammentorp, der uddanner sig til pædagogisk assistent på Social- og Sundhedsskolen Syd. (Foto: Undervisningsministeriet) Efter det daglange møde på Niels Brock Copenhagen Business onsdag var undervisningsminister Merete Riisager frisk på en fotosession med paneldeltagerne. Her ses hun med Casper Ammentorp, der uddanner sig til pædagogisk assistent på Social- og Sundhedsskolen Syd.

I 2025 skal mere end hver fjerde i en ungdomsårgang vælge en erhvervsuddannelse, mener regeringen. Casper Ammentorp fra Social- og Sundhedsskolen i Aabenraa er med i undervisningsminister Merete Riisagers nye, rådgivende panel.

Undervisningsminister Merete Riisager (LA) har høje forventninger til 22-årige Casper Ammentorp fra Sønderborg. Og til de 14 andre elever på de danske erhvervsskoler, som er med i hendes splinternye eud- og eux-elevpanel.

I alt har vi 105 erhvervsuddannelser for unge i Danmark. Men alt for mange i målgruppen ved for lidt om, hvad en erhvervsuddannelse kan bruges til, mener undervisningsministeren. Derfor bad hun i foråret om hjælp fra unge, der er i gang med en erhvervsuddannelse. Casper Ammentorp udfyldte skemaet…og fik besked om, at han er en af de 15 udvalgte i panelet, som skal mødes fire gange med ministeren inden for det kommende år.

Til hvert møde vil der være forskellige temaer at arbejde med. Til slut skal panelets arbejde munde ud i et katalog med viden og ideer til, hvordan erhvervsuddannelserne bliver mere attraktive - for eksempel gennem bedre uddannelses- og ungemiljøer, højere trivsel eller øget faglig stolthed.

Men hvorfor ikke bare blive hjemme og lade nogle andre tage besværet, Casper?

- Fordi jeg gerne vil have indflydelse. Det er også derfor, jeg er med i elevrådet og skolebestyrelsen på Social- og Sundhedsskolen i Aabenraa, hvor jeg mangler et år på uddannelsen til pædagogisk assistent. Jeg er rigtig glad for min skole og min uddannelse, så det er ikke en protestbevægelse, jeg har gang i, men der er altid mulighed for at gøre en god ting endnu bedre, og dét vil jeg gerne være med til, siger han.


Panelet samledes i denne uge for første gang. Det foregik på Niels Brock Copenhagen Business College i København, og en del af dagen gik med introduktion til den målsætning, regeringen har vedtaget. Den siger, at i 2025 skal mere end hver fjerde i en ungdomsårgang vælge en erhvervsuddannelse straks efter folkeskolen.

I ministerens oplæg til panelet står, at hun blandt andet ønsker forslag til, hvordan erhvervsuddannelserne kan vikles fri af de fordomme og myter, som hun mener afholder mange unge fra at gå i gang.

Men er det ikke bare en fordom, Casper, at der er fordomme om erhvervsuddannelserne?

- Nej, bestemt ikke. Det ligger simpelthen i luften, at en gymnasial uddannelse er det rigtige for unge mennesker. Mange vælger gymnasiet på grund af gruppepres, selv om de inderst ved, at en erhvervsuddannelse er det rigtige for dem. Jeg søgte selv gymnasiet i første omgang, men indså efter et stykke tid, at jeg skal uddanne mig til at arbejde med mennesker, og at jeg har brug for den vekselvirkning imellem teori og praksis, som uddannelsen til pædagogisk assistent består af, siger Casper Ammentorp og fortsætter: 

- På mødet kom der mange forslag til, hvordan fordommene kan brydes ned. Blandt andet bør vi, der er glade for vores valg, højt og tydeligt tale erhvervsuddannelserne op, når vi er sammen med vennerne. Vi skal simpelthen fortælle, at vi er glade for vores valg af uddannelse. Men det er klart, at ministeriet og skolerne kan gøre en større forskel med en samlet indsats for at få flere til at søge ind. Det er sådan en indsats, panelet skal give input til.

Direktør på Social- og Sundhedsskolen Syd i Aabenraa, Lotte Dalegaard Pedersen, er glad for Merete Riisagers initiativ med at inddrage de unge på uddannelserne. Og hun vurderer, at det er muligt at ændre erhvervsuddannelsernes image: 

- Jeg er rent ud sagt begejstret for, at ministeren inviterer eleverne tættere på sig. Det er vores elever, der kan fortælle os, hvordan vi kan gøre skolerne og uddannelserne endnu mere attraktive. Jeg glæder mig meget til at se, hvad der kommer ud af elevernes samarbejde med ministeren, og jeg håber, at Casper bringer de gode ideer videre til skolens bestyrelse og elevråd, siger hun


Klik på billedet for at læse artiklen fra Altinget.dk
altinget

https://www.altinget.dk/uddannelse/artikel/fem-elevers-raad-til-ministeren-saadan-goer-du-erhvervsskolerne-mere-populaere

Flere nyheder

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Underviser søges

Vi søger en underviser, der i samarbejde med kollegaer kan...

14-06-2019

POSTKORT FRA ELEVER: Dorthe og Karen i Malaga

Elever på SOSU Syd har mulighed for at komme i...

14-06-2019

Uddannelsesledere til SOSU Syd

Vi søger to uddannelsesledere på vores skole i Aabenraa. En...

13-06-2019

Kursus om sang og musik i plejen af demente

Her er kurset til dig, der gerne vil prøve at...

04-06-2019

Du kan blive SOSU-skolernes frontfigur

Brænder du for at fortælle om dig selv og den...

24-05-2019

Sådan sagde ministeren om SOSU SYD

Hør her, hvad sundhedsministeren sagde efter sit besøg på SOSU...

14-05-2019

Stillingsopslag: Sundhedsfaglig underviser

Vi søger en underviser med sundhedsfaglig uddannelse, gerne med kendskab...

09-05-2019

Stillingsopslag: Ergoterapeut med psykiatrierfaring

Kan du undervise? Vi har brug for dig og dine...

09-05-2019

Sundhedsminister besøger årets røgfri ungdomsuddannelse i Re…

PRESSEMEDDELELSE – Social- og Sundhedsskolen Syd i Aabenraa får onsdag...

08-05-2019

SOSU SYD fejrer 25 års fødselsdag

I dag er det 25 år siden, SOSU Syd flyttede...

07-05-2019

SOSU Syds elever vil udvikle app

SOSU-hjælpere fra SOSU Syd var i tirsdags inviteret med til...

02-05-2019

SOSU Syd er Årets Røgfri Ungdomsuddannelse

SOSU Syd er Årets Røgfri Ungdomsuddannelse Region Syddanmark har for første...

30-04-2019

SOSU Syd søger Chef for Efteruddannelse

Vi søger en chef med ledelseserfaring på strategisk niveau, som...

25-04-2019

Kursus i pædagogik og kommunikation

(Dette kursus er et valgfrit modul i akademiuddannelsen i sundhedspraksis.) Inden...

09-04-2019

Borgmester fejrer SOSU’er: Vi har brug for jer - Pressemedde…

Ved det netop afsluttede DM i SOSU 2019 gik borgmester...

09-04-2019

SOSU SYD søger en køkkenmedarbejder

Er du madfaglig stærk og passioneret? Så er det dig...

08-04-2019

EUV-elever laver sansevæg til borgere med autisme

På Skovbo autismecenter bor der mennesker, som sjældent kommer ud...

04-04-2019

POSTKORT fra elever: Farina i Holland

Elever på SOSU Syd har mulighed for at komme i...

25-03-2019

Webdesign byro aabenraa