Ny uddannelse til SOSU-assistent fokuserer på velfærdsteknologi og digitale kompetencer i plejesektoren

Digi-Tech er navnet på en ny udgave af uddannelsen til sosu-assistent, som Social- og Sundhedsskolen Syd tilbyder fra august 2019.

Det er ikke længere helt nok for medarbejderne i plejesektoren at have hjertet på rette sted og styr på emner som sundhed, sygdom, hygiejne og medicinering. Social- og sundhedsassistenter skal også være fortrolige med velfærdsteknologi og digitale løsninger i hverdagen i plejesektoren.

Derfor har Social- og Sundhedsskolen Syd og Aabenraa Kommune taget initiativ til en ny uddannelse til social- og sundhedsassistent, Digi-Tech. De første elever møder ind i august 2019, og alle fire sønderjyske kommuner, Aabenraa, Haderslev, Sønderborg og Tønder, er med til at udvikle, tilrettelægge og følge det nye uddannelsestilbud.

Direktør på Social- og Sundhedsskolen Syd, Lotte Dalegaard Pedersen, fortæller, at Digi-Tech fokuserer på digitale og teknologiske kompetencer, kritisk og innovativ tænkning, kommunikation, samarbejde og at kunne handle problemløsende til gavn for borgerne.

- Det er viden og kunnen, som kommunerne vægter højt, fordi udviklingen og ibrugtagningen af velfærdsteknologi og digitale løsninger går hurtigt lige nu. Vores skole er i front med den nye teknologi på alle vores uddannelser, men på Digi-Tech kommer eleverne helt tæt på de innovative, teknologiske muligheder fra første skoledag, siger hun.

Direktør Jakob Kyndal, Social & Sundhed, Aabenraa Kommune, siger om kommunens engagement i Digi-Tech, at social og sundhedsområdet er i en rivende udvikling inden for digitale løsninger og velfærdsteknologi:

- Det giver nye muligheder og udfordringer for både borgere og medarbejdere. Med den nye uddannelse kommer vi på forkant og sikrer, at medarbejderne fremover har kompetencerne til at være en del af den digitale transformation, der er i gang på social- og sundhedsområdet. Digital kompetenceudvikling er højt prioriteret i Aabenraa Kommune og et væsentligt element i vores nye digitaliseringsstrategi, siger han.

Lotte Dalegaard Pedersen vurderer, at Digi-Tech vil kunne tiltrække unge, der har en interesse for digitalisering. Det kan være både de unge, der traditionelt vælger sosu-uddannelsen og unge, der har lagt en langsigtet strategi for uddannelse og karriereforløb, hvor denne uddannelse giver dem nye muligheder:

- Vi håber at få lidt flere unge mænd ind på Digi-Tech, end vi har på den traditionelle uddannelse til sosu-assistent, og vi vil nok se, at en lidt større procentdel fra Digi-Tech vælger at arbejde i nogle år som assistent, før de uddanner sig videre til sygeplejerske, ingeniør eller noget tredje. Der er også den spændende mulighed, at kommunerne kan vælge at bruge sosu-assistenterne fra Digi-Tech som særlige nøglepersoner eller ambassadører i implementering af velfærdsteknologi og digitale løsninger, siger hun.

Kontakt for evt. yderligere information:

Lotte Dalegaard Pedersen, direktør, Social- og Sundhedsskolen Syd, 60 16 64 78 og ldp@sosu-syd.dk

Jakob Kyndal, direktør for Social & Sundhed, Aabenraa Kommune, 20 11 92 50 og jck@aabenraa.dk

 

36222619 1834512866586923 3102354753070301184 o

Flere nyheder

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Underviser søges

Vi søger en underviser, der i samarbejde med kollegaer kan...

14-06-2019

POSTKORT FRA ELEVER: Dorthe og Karen i Malaga

Elever på SOSU Syd har mulighed for at komme i...

14-06-2019

Uddannelsesledere til SOSU Syd

Vi søger to uddannelsesledere på vores skole i Aabenraa. En...

13-06-2019

Kursus om sang og musik i plejen af demente

Her er kurset til dig, der gerne vil prøve at...

04-06-2019

Du kan blive SOSU-skolernes frontfigur

Brænder du for at fortælle om dig selv og den...

24-05-2019

Sådan sagde ministeren om SOSU SYD

Hør her, hvad sundhedsministeren sagde efter sit besøg på SOSU...

14-05-2019

Stillingsopslag: Sundhedsfaglig underviser

Vi søger en underviser med sundhedsfaglig uddannelse, gerne med kendskab...

09-05-2019

Stillingsopslag: Ergoterapeut med psykiatrierfaring

Kan du undervise? Vi har brug for dig og dine...

09-05-2019

Sundhedsminister besøger årets røgfri ungdomsuddannelse i Re…

PRESSEMEDDELELSE – Social- og Sundhedsskolen Syd i Aabenraa får onsdag...

08-05-2019

SOSU SYD fejrer 25 års fødselsdag

I dag er det 25 år siden, SOSU Syd flyttede...

07-05-2019

SOSU Syds elever vil udvikle app

SOSU-hjælpere fra SOSU Syd var i tirsdags inviteret med til...

02-05-2019

SOSU Syd er Årets Røgfri Ungdomsuddannelse

SOSU Syd er Årets Røgfri Ungdomsuddannelse Region Syddanmark har for første...

30-04-2019

SOSU Syd søger Chef for Efteruddannelse

Vi søger en chef med ledelseserfaring på strategisk niveau, som...

25-04-2019

Kursus i pædagogik og kommunikation

(Dette kursus er et valgfrit modul i akademiuddannelsen i sundhedspraksis.) Inden...

09-04-2019

Borgmester fejrer SOSU’er: Vi har brug for jer - Pressemedde…

Ved det netop afsluttede DM i SOSU 2019 gik borgmester...

09-04-2019

SOSU SYD søger en køkkenmedarbejder

Er du madfaglig stærk og passioneret? Så er det dig...

08-04-2019

EUV-elever laver sansevæg til borgere med autisme

På Skovbo autismecenter bor der mennesker, som sjældent kommer ud...

04-04-2019

POSTKORT fra elever: Farina i Holland

Elever på SOSU Syd har mulighed for at komme i...

25-03-2019

Webdesign byro aabenraa